přísloví "Bez obydušku mluvit, toť je jako v křivolaké lučiště se obrátit."

Text dotazu

Hezký den,
chtěla jsem se zeptat, zda byste mi nemohli vyložit význam přísloví "Bez obydušku mluvit, toť je jako v křivolaké lučiště se obrátit." Bohužel to nemůžu nikde nalézt, dokonce ani co je obydušek. Pokud je vůbec něco možné k tomuto tématu vyhledat.
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz na to, co je obydušek, jsme před časem zpracovávali, viz archiv Ptejte se knihovny, viz

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/obydusek

Prosím o informaci o tom, co je to "Obydušek". Pravděpodobně jde o typ staroslovanské oboustranné sekery, ale potřeboval bych přesnější popis či nákres...

Odpověď:

bohužel se nám nepodařilo najít vysvětlení, co je obydušek, v žádných nám dostupných zdrojích...

Nyní jsme znovu hledali význam slova, ale přesně to slovo,  ani celé Vámi hledané přísloví,  jsme nenašli. Našli jsme pouze význam druhé části přísloví v křivolaké lučiště se obrátiti = zkazit se (morálně). Jedná se o přísloví zastaralé, (doklad 16. století, čerpáno z Flajšhans, Václav Česká přísloví). Tuto informaci a také náznak, z kterého slova by mohl pocházet oby/idušek - obuch = těžký obušek, sekera, jsme našli v ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Praha: Academia, 2000.

Při hledání významu slova oby/idušek jsme se dostali až do odkazů na texty ze 14.-16. století a zdá se, že by mohl hledaný termín být zkomoleninou, viz níže, která časem mohla vzniknout a v dnešní době vystihuje obecné podstatné jméno obal, obálka a v přeneseném významu  bez obalu,…Jedná se ovšem o jakýsi protimluv, protože staré texty uvádí, že  bez obalu mluvit, to je jako hned tak, hned jinak mluvit, tzn. nemluvit přímo, bez okolků, snad i tzv. „ jak zobák narost‘“.

Lučiště –křivé dřevo, křivé lučiště; v křiv(olak)é lučiště se obrátiti – hned se obrátil na jinú stranu na odpor první, v lučiště křivolaké.

Čerpáno z: FLAJŠHANS, Václav. Česká přísloví sbírka přísloví a pořekadel lidu českého v Čechách, na Moravě a v Slezsku. Přísloví staročeská. Olomouc: Univerzita Palackého, 2013. Sv. 1 . A-N.

Obálka, obálku učiniti – zakrývají je (bludy) obálkami lživými; obaliti, obinušt – přikrytie, zástěra

Obinadlo, s obinadly pověděti, jáť prostě povím, neb s obinadly neumím.

Obinušt (obvinušt) – bez obinušta mluviti – pakli bych mluvila bez obinušta, neb já s okolky neumím; s obinuštem, pod obinuštem – jáť s těmi obinušty neumím, než povím prostě…

Zdroj: FLAJŠHANS, Václav. Česká přísloví. Sbírka přísloví, průpovědí a pořekadel lidu českého v Čechách, na Moravě a v Slezsku. Praha: F. Šimáček, 1913. D. 1. Přísloví staročeská. Druhá polovice. O-Ž.

Doporučujeme ale obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, protože náš výklad je spíše jen domněnkou.