přísloví

Text dotazu

Prosím o vysvětlení přísloví:
1) Každá růže má své trny
2) Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
3) Pes který štěká nekouše
děkuji

Odpověď

Dobrý den

přísloví každá růže má své trny nebo obdobné není růže bez trní zná většina národů, byť třeba v drobných obměnách. Myslíme si, že to znamená, že nikdo není dokonalý, dokonalost je jen zdánlivá, každý má své problémy, většinou nic není úplně jednoduché.

Komu není shůry dáno...: komu chybí píle, pracovitost, nadání, tak tomu nic a nikdo nepomůže; každý se musí činit sám, aby něčeho dosáhl, nikdo to za něj neudělá…

Pes, který štěká, nekouše:

vypadá-li něco zprvu hrozivě, útočně, drsně, hlučně,... tak to kupodivu  nemusí znamenat velký problém, nebezpečí, nepříjemnost.

Čerpáno z: PLACHETKA, Jiří. Velký slovník citátů a přísloví. Praha: Academia, 1996.

                       BACHMANNOVÁ, Jarmila. SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky. Praha: Universum, 2007.

Doporučujeme pro odbornější vysvětlení ještě Ústav pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/