přísloví

Text dotazu

Dobrý den potřebovala bych vysvětlit tyto přísloví 1.Když je žák připraven, učitel se dotaví. 2.Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. 3.Chodí přes tenký led. děkuji a naschledanou

Odpověď

Dobrý den, v jazykových slovnících jsme nalezli pouze význam přísloví "chodit přes tenký led": " Být/bejt/pohybovat se na tenkém/tenkým ledu (čl. bez faktů, podkladů, ověření v činnosti, úvahách, plánování ap.) - 1. postupovat, pracovat riskantně a choulostivě; velmi riskovat; 2. vyslovovat, říkat jen riskantní, choulostivé dohady"

Použitý zdroj:

ČERMÁK, František a kol. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy slovesné. A-P. Praha : Academia, 1994 (Brno : Tisk). Str. 394. ISBN 80-200-0347-9.
Přísloví "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej" zřejmě vyjadřuje loajalitu, také vděčnost. Blíže Vám snad význam osvětlí následující úryvek z knihy:

http://books.google.cz/books?id=Mt_s0skkqfQC&pg=PT53&lpg=PT53&dq=Koho+chleba+j%C3%AD%C5%A1+toho+p%C3%ADse%C5%88+zp%C3%ADvej&source=bl&ots=5OmJrVQyl6+&sig=xjRVjyfcBxoKo2lvj1ngVD4NKcA&hl=cs&ei=DzYNS8CXOZ_knAOy9_nbBQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10&ved=0CCcQ6AEwCQ#v=onepage&q=Koho%20chleba%20j%C3%AD%C5%A1%20toho%20p%C3%ADse%C5%88%20zp%C3%ADvej&f=false .

Význam posledního přísloví "Když je žák připraven, učitel se dostaví" jsme bohužel nenalezli, domníváme se však, že by se dalo vykládat jako: věci přicházejí ve správný čas, nastal-li pravý čas, abychom je pochopili, přijali.

Bližší vysvětlení by Vám mohl poskytnout Ústav pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz.