přísloví

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o radu, zda mohu někde najít vysvětlení některých přísloví. Některým totiž nerozumím, jako např.: Která slípka mnoho skáče, a málo vajec nese.

Odpověď

Prislovi "Ktera slipka mnoho skace, a malo vajec nese" jsme v dostupnych zdrojich nenasli. Uvedena jsou tato dve: Ktera slipka mnoho kdace, ta malo vajec nese. (str.133) Kvokajici slepice vejce nesnasi. (str.170)
Zdroj:
BITTNEROVA, Dana - SCHINDLER, Franz: Ceska prislovi Soudoby stav konce 20. stoleti. Praha: Karolinum, 1997.
Dalo by se asi vysvetlit jako:
ten, kdo o sve praci, zasluhach apod. hodne mluvi, dela zpravidla mene, nez rika. (Mluvku je treba brat s rezervou.)