příslovce od podstatného jména dívka

Text dotazu

Dobrý den,
jak lze utvořit příslovce od podstatného jména dívka? (Vzor chlapec -
chlapecky). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

adverbium k podstatnému jménu "dívka" slovníky českého jazyka neuvádějí.

Příslovce, které by bylo odvozeno od daného slova, se v českém jazyce neužívá. Příruční slovník jazyka českého uvádí pouze přídavná jména, a to : "dívčí" popřípadě málo užívaný výraz "dívčenský, dívčinský" (od tohoto přídavného jména je možné vytvořit příslovce: dívčensky, dívčinsky - v češtině se ovšem neužívá).

Použitá literatura:

* Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.

* Pravidla českého pravopisu : [správně česky / pravidla vytvořil autorský kolektiv pracovníků Lingea]. 2. vyd. V Brně : Lingea, 2010. ISBN 978-80-87062-88-3.

* Příruční mluvnice češtiny. 2. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. ISBN 978-80-7106-980-5.

Vaše dotazy zaměřené na jazykovou problematiku Vám mohou pomoci vyřešit také pracovníci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna