přirozené chování

Text dotazu

co je přesně přirozené chování,jaký má význam,historie

Odpověď

Dobrý den, vaše otázka je poměrně obtížná, a nikoli jasná. Pokud jsme zjistili, pojem přirozeného chování se v pedagogice a psychologii příliš nepoužívá. Důvod je
zřejmý: člověk od narození prochází výchovou a vzděláváním, což zásadně formuje jeho způsob chování a těžko lze pak říci, že jde o chování přirozené (ve smyslu od přírody). - Kdybyste navíc srovnávala běžné způsoby chování v různých kulturách, možná by se ukázalo, že normy lidského chování se v mnoha ohledech mezi různými kulturami liší, a definovat něco přirozeného by bylo obtížné. Termín přirozeného chování se používá spíše v biologických vědách, přesněji v etologii v souvislosti s chováním zvířat, tam má do jisté míry smysl o přirozeném chování hovořit, u člověka, jak řečeno, je to složitější a tento termín v některých jeho možných významech nahrazují jiné pojmy.
Často se např. hovoří o normalitě, normálním chování, popř. se užívá pojem normy. To je ovšem termín relativní vzhledem k určitému rámci, situaci.

Doporučujeme vám projít základní slovníky pedagogiky, psychologie či psychiatrie, zjistit, jakým způsobem se tu hovoří o chování a jaké typy se rozlišují, a z toho vyjít ve formulaci. - Předpokládáme, že jde o školní práci a v tom případě byste se mohla o věci poradit se svým učitelem. - V rámci naší služby vám v oboru výchovy a vzdělávání doporučujeme Národní pedagogickou knihovnu Komenského (www.npkk.cz).