přirozené chování

Text dotazu

co je přesně přirozené chování,jaký má význam,historie

Odpověď

Dobrý den, vaše otázka je poměrně obtížná, a nikoli jasná. Pokud jsme zjistili, pojem přirozeného chování se v pedagogice a psychologii příliš nepoužívá. Důvod je
zřejmý: člověk od narození prochází výchovou a vzděláváním, což zásadně formuje jeho způsob chování a těžko lze pak říci, že jde o chování přirozené (ve smyslu od přírody). - Kdybyste navíc srovnávala běžné způsoby chování v různých kulturách, možná by se ukázalo, že normy lidského chování se v mnoha ohledech mezi různými kulturami liší, a definovat něco přirozeného by bylo obtížné. Termín přirozeného chování se používá spíše v biologických vědách, přesněji v etologii v souvislosti s chováním zvířat, tam má do jisté míry smysl o přirozeném chování hovořit, u člověka, jak řečeno, je to složitější a tento termín v některých jeho možných významech nahrazují jiné pojmy.
Často se např. hovoří o normalitě, normálním chování, popř. se užívá pojem normy. To je ovšem termín relativní vzhledem k určitému rámci, situaci.

Doporučujeme vám projít základní slovníky pedagogiky, psychologie či psychiatrie, zjistit, jakým způsobem se tu hovoří o chování a jaké typy se rozlišují, a z toho vyjít ve formulaci. - Předpokládáme, že jde o školní práci a v tom případě byste se mohla o věci poradit se svým učitelem. - V rámci naší služby vám v oboru výchovy a vzdělávání doporučujeme Národní pedagogickou knihovnu Komenského (www.npkk.cz).

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.12.2009 14:27

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu