přírodopis

Text dotazu

regenerace přírody po dolování

Odpověď

Dobrý den,

k tematice obnovy krajiny postižené těžební činností se vztahují např. níže uvedené dokumenty, jejichž záznamy jsme nalezli v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ):

* VRÁBLÍKOVÁ, Jaroslava; SEJÁK, Josef; VRÁBLÍK, Petr. Metodika revitalizace krajiny v postižených regionech Podkrušnohoří. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta životního prostředí, 2009.77 s. : il. (převážně barev.), mapy ; 26 cm. ISBN 978-80-7414-195-9.

* Obnova krajiny na Bílinsku a Tušimicku: rekultivace Severočeských dolů a.s. Chomutov / [autorský kolektiv Vladislav Bejček et al.]. Chomutov: Severočeské doly, c2003. 237 s: barev. il.; 24 x 32 cm + 2 CD-ROMy. ISBN 80-213-1574-1.

* Podkrušnohorská pánev - revitalizace a resocializace : modelové řešení revitalizace průmyslových regionů a území po těžbě uhlí na příkladu Podkrušnohoří : sborník z konference, dne 25.9.2008, Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem / [editor Miroslava Blažková]. Ústí nad Labem: Fakulta životního prostředí UJEP, [2009]. 87 s.: il. (převážně barev.), mapy; 30 cm ISBN 978-80-7414-140-9.

* ZAMARSKÝ, Vítězslav; TYLČER, Jiří; STŘELEC, Tomislav. Regenerace průmyslových ploch. Ostrava: VŠB - Technická univezita Ostrava, 2009. 133 s. : il. ; 29 cm. ISBN 978-80-248-2132-0.

* průmyslová krajina * revitalizace krajiny * obnova území * dekontaminace půdy

* Revitalizace antropogenně postižené krajiny v Podkrušnohoří. II. část, Teoretická východiska pro možnost revitalizace území modelové oblasti: metodika : studijní část / autorský kolektiv Jaroslava Vráblíková [et al.]. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta životního prostředí, 2008.148 s.: barev. il., mapy; 25 cm. ISBN 978-80-7414-085-3.

* průmyslová krajina -- Česko * těžba hnědého uhlí -- environmentální aspekty * ekologické zátěže -- Česko * revitalizace krajiny -- Česko * Severočeská hnědouhelná pánev (Česko) * Podkrušnohoří (Česko)

* Strategie obnovy hornické krajiny: sborník pracovní konference s mezinárodní účastí, Ostrava, 25. a 26.9.2003 / editor Barbara Stalmachová ; [pořádající organizace Ministerstvo životního prostředí ČR, Hornicko-geologická fakulta Vysoké školy báňské- Technické univerzity Ostrava, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Průhonice, pracoviště Karviná]. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita, 2003. 176 s.: il.; 21 cm. ISBN 80-248-0452-2.

Zajímavé informace mohou být obsaženy také v článcích, vyhledané záznamy pocházejí z článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ):

* THEODOSISOVÁ, Jana. Asanace a rekultivace. Alternativa obnovy krajiny ovlivněné hornickou činností. In: Uhlí rudy geologický průzkum. Praha. ISSN 1210-7697. Roč. 6, č. 1 (199901), s. 4-6.

* ONDRÁČEK, Vratislav. Historie, současnost a perspektivy rekultivací území Dolů Bílina. In: Uhlí rudy geologický průzkum. Praha. ISSN 1210-7697. roč. 11, č. 7 (200408), s. 3-7.

* HENDRYCHOVÁ, Markéta. Kouzla a strašáci post/těžební krajiny: oživování mrtvých území. In: EKO : ekologie a společnost. ISSN 1210-4728. Roč. 19, č. 3 (2008), s. 18-19.

* SUCHÝ, Bohumil; VRBA, Tomáš. Krajina z druhé ruky: rekultivace a obnova funkce krajiny narušené povrchovou těžbou hnědého uhlí. In: Vesmír. ISSN 0042-4544. Roč. 85, č. 9 (2006), s. 551-554.