Primogenitura

Text dotazu

Dobrý den, já bych se chtěl zeptat, co je to primogenitura, kde je uplatňována a jak.

Odpověď

Výklad slova primogentura naleznete v různých slovnících (např. Ottův slovník naučný, Malá československá encyklopedie, Encyklopedie Universum).

Vybíráme charakteristiku z Encyklopedie Universum:
primogenitura [lat. primus - první, gignere - rodit] - prvorozenství, dědický (nástupnický) řád zaručující právo prvorozeného na dědictví, resp. na nástupnictví. V Čechách se uplatňovala při nástupnictví na trůn od 1. pol. 13. st., v římskoněm. říši platila nejprve v rodech kurfiřtů uvedených ve Zlaté bule Karla IV.

a z Malé československé encyklopedie:
primogenitura - právo potomka narozeného jako první; mělo velký kultovní význam u Židů a Féničanů a dodnes hraje významnou úlohu v nástupnictví vládnoucích rodů.

Stručnou charakteristiku naleznete i ve Wikipedii:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Primogenitura

Související hesla jsou např. Posloupnost trůnní, sekundogenitura neboli druhorozenství, majorát, Fideikommiss (tato hesla naleznete v Ottově slovníku naučném) nebo stařešinský řád čili seniorát (předchůdce primogenitury) v Malé československé encyklopedii.