Příjmení Zíb

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na původ mého příjmení Zíb. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zíb/ Zíbová vzniklo ze slovesa zíbat = potřásat (hlavou); někdy z osobního jména Sibert z Sigibert.

Dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 39 mužů s příjmením Zíb (s věkovým průměrem 47 let) a 46 žen s příjmením Zíbová (s věkovým průměrem 48 let). Nejčastěji pak tito žili např. v Praze, Příbrami či Písku.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.