příjmení Zdvihal a Jeschke

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, sdělit etymologii příjmení ZDVIHAL a JESCHKE, případně zdroje, z nichž je možné problém studovat?

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Zdvihal bylo odvozeno z příčestí slovesa zdvíhat = též začít, způsobit, omlouvat, vytýkat; zdvíhat se = durdit se; zdvíhat co = připomínat.

Příjmení Jeschke vzniklo buď zkomolením a poněmčením českého slova ježek (příjmení Ježek), nebo bylo odvozeno z osobního jména Jan či Ješek.

V roce 2011 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 167 mužů a 178 žen s příjmením Zdvihal/ Zdvihalová a 22 mužů a 20/7 žen s příjmením Jeschke/Jeschkeová/ Jeschková.
Zdroje:
* Příruční mluvnice češtiny. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/