příjmení VOCTÁŘ

Text dotazu

Dobrý den zajímalo by mně zda se dá zjistit význam příjmení VOCTÁŘ - byl to bývalý starosta Prahy-Libně,a je po něm pojmenována Voctářova ulice Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Voctář je odvozeno od základního příjmení Vocet, které má původ v apelativu (tj. slovo obecného významu) "(v)ocet", taktéž je slovo používáno na Slovácku jako označení pro omáčku.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovavaly ke dni 15.7.2009 12 žen a 6 mužů s příjmením Voctářová/Voctář. Statistiky naleznete na stránkách serveru Kde Jsme: https://www.kdejsme.cz/.

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.