příjmení Vítek

Text dotazu

Prosím o zjištění původu příjmení Vítek. Přeji šťastné prožití vánočních svátků a děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vítek/ Vítková patří do větší skupiny příjmení, která vznikla z osobního jména a to buď latinského původu vitus = živoucí, veselý. Nebo z osobního jména germánského původu witu = lesní. Někde snad dokonce mohlo vzniknout ze zkr. slovanského osobního jména Vitomír, Vitoslav, Vítorad apod.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2012 v České republice 4770 mužů s příjmením Vítek (s věkovým průměrem 41 let) a 4889 žen s příjmením Vítková (s věkovým průměrem 44 let). Nejčastěji pak tito žili v Praze či Brně. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx

Zdroje:

* www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983.