příjmení Violová

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na původ příjmení Violová. Předem děkuji za Vaši opověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám v dostupných zdrojích - seznam uvádíme níže, nepodařilo najít příjmení Violová (od muž. Viola) a tedy ani vysvětlení jeho významu a původu.

Avšak vzhledem na shodnost přímení s křestním jménem Viola a potenciální možností jejich společného původu, Vám můžeme nabídnout alespoň vysvětlení k tomuto křestnímu jménu. Viola (Violeta) je jméno latinského původu odvozeno od slova. "viola", což znamená fialka.

Spadá, podobně jako jména Ružena, nebo Liliana k tzv. botanickým jménám.

S Vašim dotazem týkajícím se u nás ojediněle se vyskytujícího příjmení Vám tedy doporučujeme obrátit se spíše na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám jazykoví odborníci jistě poskytnou přesnější odpověď.

Pro zajímavost taky uvádíme statistiky příjmení podle webových stránek www.kdejsme.cz a podle Ministerství vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx. Podle dohledaných informací žije na území České republiky v současnosti se jménem Violová 89 žen, přičemž nejvíc je jich v okolí měst Kaplice, Ostrava, Děčín, Ústí nad Labem, Semily a Karviná.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897

*Knappová, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4.vyd. Praha:

Academia, 2006.651 s. ISBN 80-200-1349-0.