Příjmení Viktora

Text dotazu

Prosím o laskavé sdělení odborného názoru na původ
příjmení (VIKTORA), případně od kdy se v Čechách vyskytuje.
Zřejmě latinský základ, ale proč?

Odpověď

Dobrý den,

dotazy na původ příjmení zodpovídáme na základě odborné literatury, která se touto problematikou zabývá. Příjmení Viktora je v knize "Naše příjmení" vysvětleno následovně:

"Viktora - z OJ (osobního jména) a příjm. Viktor, lat. = vítěz"

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 209.

Určit dataci vzniku jednotlivých příjmení je velmi obtížné, neboť: "naše příjmení vznikala během několika století, od 14. do 18.století, nejprve u šlechty, pak u měšťanů a u svobodných sedláků. Vývoj společnosti a zdokonalování veřejné správy vyžadovaly přesnou definici osob: tato potřeba vedla k ustalování příjmení. Po rozmanitých nábězích byla u nás dědičnost a neměnnost příjmení uzákoněna r.1780. Tehdy také dostali svá příjmení i bezzemci a čeleď."

(MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2.vyd. Praha: Agentura Pankrác, 2004. s.9.)

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 638 mužů a 663 žen s příjmením Viktora/Viktorová, příjmení se nejčastěji vyskytuje v Praze, Českých Budějovicích a Kutné Hoře (další obce viz server Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/ )

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/