prijmeni Vašina

Text dotazu

dobry den, nevim si rady s prijmenim Vašina. nevite, jaky ma puvod? dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vašina je jednou z mnoha odvozenin od osobního jména Václav, resp. od základu Vaš, Vaša, Váša, které mají právě základ v tomto jménu. Více informací o původu a významu jména Václav naleznete v archivu služby Ptejte se knihovny na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/etymologie-jmen-vaclav-jana.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti příjmení v České republice, doporučujeme Vám stránky www.kdejsme.cz nebo www.nasejmena.cz. Podle údajů z těchto webových stránek žije v ČR 589 mužů a 595 žen s příjmení Vašina/Vašinová; nejčastěji v oblasti Brna, Prahy, dále např. Litomyšle a Hranic.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.