Příjmení Vaňous

Text dotazu

dá se někde zjistit nejstarší výskyty jména Vaňous
před rokem cca 1600

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení patří k početné skupině příjmení vzniklých z osobního jména Václav. Bohužel, nám dostupné zdroje neobsahují informaci o případném výskytu tohoto příjmení ve starších pramenech. Prof. Dobrava Moldanová se ale ve své práci Naše příjmení zmiňuje o výskytu příbuzných příjmení. A tak např. příjmení Vaň je doloženo už z r. 1456 ("Václav řeč. Vaň z Kořene"), příjmení Váňa - z r. 1451 ("Václav řečený Váňa"), příjmení Vaňas - z r. 1376 ("Wenc. dictus Wanyas"), příjmení Vaněra - z r. 1511 ("Václav Vaněra"), příjmení Vaník - z r. 1412 ("Wenceslaus alias Wanik"). Dědičná příjmení se v českém prostředí vyvíjela z nedědičných příjmí (přízvisek), kterými se rozlišovali lidé stejného jména v obci nebo v jiném kolektivu. Zmíněná příjmení v době vzniku psaných pramenů, v nichž jsou doložena, plnila právě funkci takových příjmí.

Zdroj:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Mladá fronta Praha, 1983