Příjmení Vaněček a Hejč

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět původ a význam příjmení Vaněček a Hejč. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

-příjmení Vaněček pochází ze slovního základu Vaň, např. v starém  textu je uváděno " Václav řečený Váňa". Osobní jméno Václav znamená více slavný.
-u příjmení Hejč se domníváme, že patrně pochází  ze staroněmeckého osobního jména Heinrich, které vzniklo sloučením slov hagan = ohrazený okrsek a rich = vládce, pán domu a otčiny.
Tvar Hejč  jsme v dostupných zdrojích nenalezli.
U tohoto příjmení doporučujeme ověřit si původ  ještě v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR,  http://www.ujc.cas.cz.
Zdroj:
D.Moldanová: Naše příjmení, Praha : Agentura Pankrác 2004 M.Knappová :. Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec : Tax AZ Kort 2002