Příjmení Vaitauer

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych věděla jak a z čeho vzniklo příjmení Vaitauer.
A jestli je příjmení uvedeno v Berní rule v obcích Ratibořské hory či Ratibořice okr. Tábor
Předem děkuji.

Odpověď

v dostupných zdrojích jsme příjmení Vaitauer/Waitauer (patrně německého původu) nenalezli, pouze příjmení Tauer, které pochází buďto

 1) ze staršího německého místního jména Tauer v polském Slezsku a Tauern v Horních Bavořích anebo

2) z německého nářečního slova obecného významu koželuh (dauern = vydělávat kůži)

Pro ověření původu jména doručujeme se ještě obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.cas.ujc.cz.

Pokud jde o výskyt jména v Berní rule, zjistili jsme následující infomace :

Berní rula 4, Kraj bechyňský I:

1)- ves Ratibořice (ob. Ratibořské Hory, o. Tábor) - zde se příjmení nevyskytuje 2)-Hory Ratibořský (Ratibořské hory, o. Tábor) Zde je uveden Jan a Jakub Weitauer. Jakub byl vlastníkem jedné krávy  a u Jana žádný majetek není uváděn.

Soupis poddaných podle víry z roku 1651 jméno Vaitauer neobsahuje .

použité zdroje:

D.Moldanová :Naše příjmení. Praha : Agentura Pankráv2004 L.Beneš :Německá příjmení u Čechů. Ústí n/L. 1998.