příjmení Truksa

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji zjistit význam příjmení Truksa-Truksová

Odpověď

Dobrý den,

příjmení "Truksa, příp. Truxa" má podle knihy „Naše příjmení“ (na straně 200) původ ve staročeském slově: "truksas = stolník, jídlonoš".

Podle knihy: „Staročeská osobní jména a naše příjmení“ (strana 192) znamená slovo "truksas" (ze starohornoněmeckého jazyka truhtsaeße) "dvořan, stolník". Z tohoto slova bylo odvozeno příjmení Truksas, které bylo následně v českých poměrech zkráceno na Truksa nebo Truxa.

S pozdravem a děkujeme za dotaz

Zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha:

Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

SVOBODA, Jan. Staročeská osobní jména a naše příjmení. 1. vyd. Praha:

Nakladatelství ČSAV, 1964, 317 s.