Příjmení Trantínek

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na význam a původ příjmení Trantírek. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Trantírek/ Trantírková znamená bloud, slaboch. Vzniklo pravděpodobně z jihočeského nářečí od slovesa trantejlit či trantýrovat = cupitat, vrávorat, chodit nejistým krokem.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice pouze 14 osob s tímto příjmením. Z toho 6 mužů a 8 žen. A to v Moravské Třebové, Českých Budějovicích, Praze, Chebu a Sušici.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)