příjmení Švejdík

Text dotazu

původ příjmení Švejdík

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D. pochází příjmení Švejdík/ Švejdíková ze stejného základu jako příjmení Švejd, Švejda , které vzniklo z národního jména Švéd či z apelativa (= slovo obecného významu) švejda = hrubý člověk; švejdat = šmatlat, pajdat

Pro zajímavost uvádíme, že podle statistik ze serveru Kde jsme:
www.kdejsme.cz žilo ke dni 31. 1. 2010 v České republice 169 osob s příjmením Švejdík/ Švejdíková. Z toho 84 mužů a 85 žen. Nejčastěji pak ve Znojmě, Rýmařově či Pelhřimově.

Zdroje:
*MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))
* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/