příjmení Švaříček

Text dotazu

Dobrý den, velmi ráda bych se zeptala, zda mi nemůžete poradit kam se obrátit,
pokud bych chtěla znát původ nebo spíše význam příjmení Švaříček.
Sestavuji rodokmen mé rodiny a velmi ráda bych znala význam.
Kolem roku 1780 byla podoba příjmení Schwařzičzek.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Švaříček je zdrobnělinou příjmení Švagr  se zjednodušením gř na ř. Příjmení Švagr je odvozeno z apelativa (tj . slovo obecného významu) "švagr" = manžel sourozence, dříve i tchán nebo zeť.

Dle stránek www.kdejsme.cz žije v České republice přibližně 198 mužů a 194 žen s příjmením Švaříček/-ová; nejvíc v oblastech Třebíče a Jihlavy, dále např. Brna, Prahy či Znojma.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Pokud sestavujete rodokmen, mohly by se Vám hodit informace o genealogii, které naleznete na stránkách služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-vyklad-jmen-1 a http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-prameny-literatura/view).