Příjmení Suslo

Text dotazu

Prosím o zaslání původu a významu přijmení Suslo. Vím jen, že pochází z východního Slovenska. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení neobsahuje žádná z nám dostupných a osvědčených příruček o příjmení. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o ne zcela běžné příjmení v Čechách. Jak sám píšete, pochází z východního Slovenska. Bohužel k vysvětlení původu příjmení nemáme pro tuto oblast žádné zdroje. Dívali jsme se i do příručky o převzatých jménech z němčiny, ale žádné vhodné jsme nenašli. Nejvíce se blíží německé süß (ss) - sladký a odvozeniny od tohoto slova. S významem sladký ale souvisí ruské slovo suslo (psáno v azbuce сусло), které znamená mošt, sladina, šťáva. Můžeme se tedy domnívat, že Vaše příjmení pochází z ruštiny. Přesto ale doporučujeme obrátit se s dotazem na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazykovou poradnu http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

, kde by Vám mohli také poradit.

Podle statistiky ministerstva vnitra o evidenci obyvatel, četnost jmen a příjmení,  je příjmení Suslo na 348615. místě, četnost 21.

(Statistiky vytvořené z údajů vedených v evidenci obyvatel mají pouze informativní charakter. Institucí, která je oprávněna poskytovat statistické údaje ve smyslu § 18 odst. 1 písm. b) a c) zákona o statistické službě je Český statistický úřad.)      

Použitá literatura: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně,  1998.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.12.2012 13:42

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu