Příjmení Suslo

Text dotazu

Prosím o zaslání původu a významu přijmení Suslo. Vím jen, že pochází z východního Slovenska. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení neobsahuje žádná z nám dostupných a osvědčených příruček o příjmení. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o ne zcela běžné příjmení v Čechách. Jak sám píšete, pochází z východního Slovenska. Bohužel k vysvětlení původu příjmení nemáme pro tuto oblast žádné zdroje. Dívali jsme se i do příručky o převzatých jménech z němčiny, ale žádné vhodné jsme nenašli. Nejvíce se blíží německé süß (ss) - sladký a odvozeniny od tohoto slova. S významem sladký ale souvisí ruské slovo suslo (psáno v azbuce сусло), které znamená mošt, sladina, šťáva. Můžeme se tedy domnívat, že Vaše příjmení pochází z ruštiny. Přesto ale doporučujeme obrátit se s dotazem na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazykovou poradnu http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

, kde by Vám mohli také poradit.

Podle statistiky ministerstva vnitra o evidenci obyvatel, četnost jmen a příjmení,  je příjmení Suslo na 348615. místě, četnost 21.

(Statistiky vytvořené z údajů vedených v evidenci obyvatel mají pouze informativní charakter. Institucí, která je oprávněna poskytovat statistické údaje ve smyslu § 18 odst. 1 písm. b) a c) zákona o statistické službě je Český statistický úřad.)

Použitá literatura: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně,  1998.