příjmení Štýs

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě původ a význam příjmení Štýs.
      Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle slovníku „Naše příjmení“ [1] vzniklo příjmení Štýs počeštěním německého příjmení Stiess. Toto příjmení se vyskytuje také v podobě Steis a původně pochází ze středohornoněmeckého jazyka (používaný v období okolo 12. století) ze slova A stiuz, což znamená zadek. Z tohoto slova pochází také výraz Stiessel, který překládáme jako nezdvořák nebo neotesanec.

V knize „Příjmení v současné češtině“ [2] je příjmení Štys zařazeno do skupiny: „Příjmení vzniklá podle vlastností tělesných a duševních, věku a příbuzenských vztahů“. Tato třída je charakterizována následovně:

„Jde o rozsáhlou skupinu příjmení pocházejících ze jmen obecných. Tato příjmení jsou původem jmény podstatnými, přídavnými, popř. složenými z více slov. Byla k nám přejímána i z němčiny.“

I v této publikaci je jako význam slova uveden nezdvořák.

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

[1] MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

[2] KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992, 185 s. ISBN 80-900008-9-4.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

30.10.2014 17:41

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu