příjmení Stehlík

Text dotazu

Dobrý den , prosím mohli byste mi říct
původ,století,v které oblasti ČR je nejrozšířenější, a v jakém jazyce
vzniklo slovo Stehlík/Stehlíková

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Stehlík je odvozeno od názvu ptáka. Mezi další příjmení se stejným původem patří např. Stehlíček nebo Stehel.

Samotné slovo stehlík je pravděpodobně všeslovanského původu, staročeské znělo "stehlec". Název je pravděpodobně zvukomalebný podle jeho zpěvu ("stiglit").

Statistiky Ministerstva vnitra ČR ( dostupné na adrese

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx ) evidovaly ke dni 15.7. 2009 3438 mužů a 3463 žen s příjmením Stehlík/-ová.

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštní zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2.vydání. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.