Příjmení Sporka

Text dotazu

Dobrý den, je možné zjistit původ či význam příjmení Sporka , moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 příjmení Sporka  bylo odvozeno od příjmení Spour, které vzniklo z přídavného jména "vzpurný". Příjmení Sporka patří do skupiny příjmení vzniklých z názvů a označení tělesných a duševních vlastností a stavů, konkrétně mezi příjmení z podstatných jmen označujících (přeneseně) způsob chování, postoj při jednání. V této skupině mají převahu příjmení z abstrakt. Ustalovala se z přízvisek, která tu vznikala tak, že názvem vlastnosti se označoval její nositel a názvem činnosti příslušný činitel. Z označování vlastností vznikala asi častěji příjmení adjektivní nebo z rozličných jmen činitelských než prostým přenesením. Přízviska a příjmení z abstrakt tohoto druhu jsou stará.

 Dle statistik četnosti jmen a příjmení Ministerstva vnitra ČR žilo k 6.10.2015 na našem území 33 mužů a 77 žen s příjmením Sporka/Sporková. Pokud by Vás zajímaly i další statistiky, doporučujeme kromě stránek Ministerstva vnitra také např. servery Kde jsme (http://www.kdejsme.cz) nebo Naše jména (http://www.nasejmena.cz). 

 

 

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 173. ISBN 80-86781-03-8.

* BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. Str. 228-229. Studie a prameny; sv. 14.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR - http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.10.2015 13:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu