příjmení Špiller

Text dotazu

Dobrý den, prosím sdělení:
1. Původ příjmení Špiller,
2. V berní rule Prácheňského kraje se nachází jméno Hrdina-Velké Nepodřice okres Písek,dodnes se dané chaupě říká Hrdinovna-ze kdy jsou nejstarší údaje o příjmení Hrdina a v jakých dokumentech by bylo možné získat o daném jméně a místě informace a původu tohoto jména. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Příjmení Špiller pochází ze středohornoněmeckého slova obecného významu spilaere = hráč. Příjmení Hrdina znamená člověka, hrdého statečného člověka, ale může být i ironickou přezdívkou člověka opačných vlastností.

Příjmení Hrdina bylo k 15.7.2009 v ČR 325. nejrozšířenější mužské příjmení (1831 nositelů) a 340. nejrozšířenější ženské příjmení (1877 nositelek).

Příjmení Hrdina patří do kategorie jmen "podle vlastností tělesných a duševních". Rozporuplnost v používání tohoto výrazu se týká i původu samého pojmu hrdina. Spojují se v něm staroslovanské kořeny slov s někdějšími významy jak pro dnešní hrdý a pyšný, tak i pro těžký a zlý, hrozný a obrovský, a dokonce i pro hloupý. Dostupné příručky bohužel neuvádějí první výskyt jména Hrdina v písemných dokumentech. O původu tohoto výrazu se nám v dostupných zdrojích nepodařilo více zjistit (etymologické slovníky, slovníky jazyka českého), proto Vám doporučujeme pro další informace obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český ČSAV, http://www.ujc.cas.cz .

Pokud Vás zajímal i původ místního jména Velké Nepodřice, podle knihy Místní jména v Čechách znamenala původní podoba Nepodržice ves lidí Nepodržových.

Skupina -rž- splynula v ř (Nepodřice). V písemných pramenech se objevují zmínky od roku 1360 (in villa Nepodreschicz), 1398 (Nepodrzicz), 1542 (w Nepodrziczych) atd.

Použité zdroje : MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 69. ISBN 80-86881-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. II.díl. Praha : Epocha, 2003. s. 105-106. ISBN 80-86328-30-9.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách. Díl III, M-Ř. Praha : Česká akademie věd a umění, 1951. s. 204-205.