příjmení Špáta a Jangl

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila původ příjmení Špáta a Jangl, mohli byste mi pomoci?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Špáta a podobná příjmení (Špát, Špátenka, Špatina, Špatka aj.) byla odvozena z přídavného jména špatný.

Druhé Vámi uvedené příjmení Jangl není bohužel v nám dostupných publikacích uvedeno. Pravděpodobně ovšem bylo odvozeno z osobního jména Jan (jméno vzniklo z hebrejského Jochánán, což znamená "bůh je milostivý", případně "bohem daný", "milostivý dar boží").

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 92 mužů a 146 žen s příjmením Špáta/Špátová a 79 mužů a 69 že s příjmením Jangl/Janglová.

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách portálu Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/