příjmení SOT a NIKODEM

Text dotazu

Dobrý den,
prosila bych o výklad příjmení SOT a NIKODEM.
Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Naše příjmení" bylo příjmení Nikodem odvozeno z osobního jména Nikodém (z řeckého Nikodémos = "vítěz nad lidem", "v lidu vítězný" či "vítězství lidu"). V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 160 mužů a 175 žen s příjmením Nikodem/Nikodemová, příjmení se nejčastěji vyskytuje ve městech Praha, Strakonice a Brno.

Příjmení Sot není bohužel v nám dostupných publikacích o českých příjmeních uvedeno. Nejbližší příjmení k příjmení Sot, která jsou v publikacích uvedena, jsou Sotolař, Sotorník (příjmení byla odvozena ze slova sotor = mošna z rákosí) či Sotona (ze slovesa sotonit = soutěžit, trápit se). Dle statistik žilo v lednu 2010 v ČR pouze 5 mužů a 4 ženy s příjmením Sot/Sotová, a to ve městech: Most, Ostrava, Kladno, Litvínov a Mladá Boleslav.

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/