Příjmení Šofr

Text dotazu

Dobrý den, již delší dobu pátrám po původu svého jména, ale zatím jsem se moc nedozvěděl, nemohli by jste mi s tím trochu pomoci, moc Vás o to prosím, mé příjmení je Šofr

Odpověď

Dobrý den,

dopátrat se významu Vašeho příjmení byl tak trochu oříšek, ale nakonec se nám to povedlo. Příjmení Šofr má německý původ, jeho úplně základní podoba byla Schaffer. V nářečích hornoněmeckých a středoněmeckých na našem území se vyslovovalo "a" (a to krátké i dlouhé) jako otevřené "o". Odraz této výslovnosti je v příjmeních. Příjmení Schaffer pochází ze středohornoněm. "schaffaere" = správce, dozorce, šafář. Další takto odvozená příjmení byla Schafer, Šaffer, Šáfr, Šafr, Šafra. Vlivem změny "a" na "o" pak mluvíme o příjmeních Schofer, Šoffer, Šofr. Ohledně významu je však někdy těžké oddělit od významu Schäfer, nářečně Schafer, Schofer = ovčák.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení u nás, zastoupení u mužů a žen či v jednotlivých krajích, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.