příjmení Šlosarčík

Text dotazu

Prosím o zodpovězení otázky původu příjemní Šlosarčík.

Odpověď

Dobrý den,

Zdrobnělinu Šlosarčík jsme sice v moudrých knihách nenalezli, nicméně jedná se o příjmení německého původu, které má velmi blízko k tomuto výkladu:

zámečníci, klempíři aj.: Schlosser (adekvátní čes. Zámečník - Nic. Slosser, 1343 - Schwarz), Šlosar

(Hanzl Slossar, Kouřim 1519212 a Sslosar, 1542213), Šlossar, Šlosár, Šlosárek, Šlézarová

(zněm. podoby Schlösser)

Zdroj: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX.ISBN 80-7044-212-3.

- příjmení původu německého - Šlosar (Schloszer) a zdrobnělé Šlosárek (příjmení ze Slezska a východní Moravy - v polštině zámečník)

Zdroj: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.