příjmení Skramlík

Text dotazu

prosím o info o původu příjmení Śkramlík nebo
Skramlik či Schramlik,vím že můj rod žil i v Rakousku jen nevím co znamená
děkuji za případnou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

původ příjmení Skramlik/ík lze odvodit od příjmení Škramlík, které pochází ze stejnojmenného apelativa (tj. slova obecného významu) škramlík = krabička; člověk ďolíčkovaný po něštovicích; též je vykládán původ z apelativa skramlík, které je odvozeno ze skramný = tučný.

Výše uvedená slova bohužel nejsou uvedena v etymologických slovnících, tedy nelze přesněji určit jejich původ. Pokud máte zájem o konkrétnější informace, obraťte se, prosím, na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.