Příjmení Šír a Hátle

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu a významu příjmení Šír a Hátle

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šír  mohlo být dle knihy "Naše příjmení" odvozeno ze středohornoněmeckého přídavného jména schir = čistý, jasný  či ze středohornoněmeckého Schier = rychlý. Nejčastěji ovšem bylo pravděpodobně odvozeno ze starého hornického a hutnického slova kulšír = kdo hospodařil s uhlím na staré huti.

Druhé Vámi uvedené příjmení Hátle bylo dle knihy "Německá příjmení u Čechů" odvozeno od slova hētl (hēitla) = hlavička.

Ke konci roku 2016 žili v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Naše jména“ 840 mužů a 866 žen s příjmením Šír/Šírová a  198 mužů a 187 žen s příjmením Hátle/Hátlová (16 žen s příjmením Hátleová). Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.) * Naše jména: www.nasejmena.cz