příjmení Šik

Text dotazu

Dobrý den,chtěl bych Vás poprosit o informace k
původu příjmení Šik.
Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šik vzniklo ze středohornoněmeckého (od 12. do 16. stol.) přídavného jména "schic" = obratný, vhodný, pořádný; další původ je možný také z německého přídavného jména "schiec" = křivý, nakloněný. U rodin se židovskými předky mohlo příjmení vzniknout z akronyma: Š´me Jehudim Kadošim = jména Židů jsou posvátná.

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 354 mužů a 556 žen s příjmením Šik/Šiková.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 182. ISBN 80-86781-03-8.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx