příjmení Šigut

Text dotazu

Dobrý den, chci Vás požádat o zjištění původu
příjmení "Šigut"...děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šigut patří mezi příjmení označující tělesný vzhled. Bylo odvozeno od středohornoněmeckého (od 12. do 16. století) přídavného jména "schiec" (< schieget, schiget) znamenající "křivý". Nepravděpodobný je původ z osobního jména Sigmunt, germánského osobního jména složeného z "sigú" = vítězství a "munt" = ochrana.

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 421 mužů a 435 žen s příjmením Šigut/Šigutová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 182, 223. ISBN 978-80-86781-03-8.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Sv. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Str. 339. ISBN 80-7044-212-3.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx