příjmení Šebesta

Text dotazu

Dobrý den. Mohli by jste mi prosím zjistit původ a význam příjmení Šebesta ?
Velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šebesta/-ová vzniklo podle knihy "Jména tajemství zbavená" od Vladimíra Matese z počeštělé podoby osobního jména latinského původu Šebestián. Původní latinská podoba = Sebastianus.

Sebastianus byl původem Ital, je často označován za "jednoho z nejslavnějších světců celé církve". Žil v době vlády císaře Diokleciána (284-305), kdy byli křesťané ještě stále krutě pronásledováni. Legenda praví, že poté co zázračně uzdravil  hluchoněmou Zoju a obrátil tak na víru mnoho pohanů, nechal jej císař přivázat ke kůlu a nařídil lučištníkům, aby ho usmrtili. Často je tedy zobrazován přivázaný ke kůlu s mnoha šípy ve svém těle. Jeho přátelům se podařilo zdánlivě mrtvého po skončení exekuce zachránit, ovšem ne nadlouho. Když se císař dozvěděl, že je Sebastianus naživu, dal ho umlátit holemi. Nad jeho hrobem byl pak ve 4. stol. vystavěn kostel. Najdeme dokonce i města, která jsou po něm pojmenovaná. San Sebastián v Argentině či Sebastopol v USA, Sevastopol na Ukrajině apod.

Jméno Šebestián se vykládá jako "obyvatelské" -> tedy pocházející ze Sebasty, obyvatel Sebasty. Základem latinské verze, kterou jsme zmiňovali výše je řecké adjektivum sebastos, jež někteří jazykovědci vykládají jako božský, svatý či posvátný, dnes se spíše vykládá jako úctyhodný, vážený či vznešený. Z pozdější doby (Byzantské říše, 11. stol.) je znám i titul sebastokrator = vážený vládce.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žili na konci roku 2013 v České republice pouze 2648 muži s příjmením Šebesta (s věkovým průměrem 41 let) a 2850 žen s příjmením Šebestová (s věkovým průměrem 44 let). Tito žili v Praze či Ostravě. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Zdroje:

* www.nasejmena.cz

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)