Příjmení Šebek

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak vzniklo a odkud pochází příjmení - Šebek.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šebek je odvozeno od osobního jména Šebestián. Dle knihy Naše příjmení mají stejný původ například i příjmení: Šeba, Šebák, Šebánek, Šebeček, Šebenda, Šebesta, Šebestík, Šebesťák, Šebestů, Šebík a Šebístek.

Kniha Jak se bude vaše dítě jmenovat? popisuje u hesla Sebastián/Šebestián, že se jedná o jméno řeckého původu, rozšíření z lat. sebastianus, znamená „sebastský; obyvatel města Sebasty“; původní význam místního jména je „vznešený, ctihodný“.

Kniha Jména tajemství zbavená, vydaná v roce 2002 uvádí, že se jedná o 247. nejčastější příjmení a 16. nejčastější od písmena Š.

„Základem jména je řecké adjektivum sebastos; někteří jazykovědci je vyložili jako božský (překladem do latiny má být přídomek císařů augustus), svatý či posvátný. Dnešní interpretace jsou „pozemštější“, ale i tak by vaše příjmení, má-li se Šebestiánem něco společného, mělo budit úctu, protože znamená úctyhodný, vážený či dokonce vznešený.“ Asi jeden z nejslavnějších nositelů tohoto jména je sv. Sebastián, jenž žil za dob vlády císaře Diokleciána (284-305), kdy stále byli křesťané krutě pronásledování. „Legenda praví, že zázračně uzdravil hluchoněmou Zoju, a obrátil tak na víru mnoho pohanů, nechal jej císař přivázat ke kůlu a nařídil lučištníkům, aby ho usmrtili. (Často je zobrazován s mnoha šípy ve svém těle.) Přátelům se podařilo zdánlivě mrtvého po skončení exekuce zachránit. Ne nadlouho. Když se císař dozvěděl, že žije, dal ho umlátit holemi. Nad jeho hrobem v Římě byl ve 4. stol. vystavěn kostel.“ V několika zemích najdeme města po něm pojmenovaná (San Sebastián v Argentině, Mexiku a Španělsku, Sebastian a Sebastopol v USA a ukrajinský Sevastopol).

Dle statistik je mužů s příjmením Šebek v ČR 2261 a žen s příjmením Šebková 2392. Nejhustější je výskyt tohoto příjmení v okrese Hořovice a průměrný věk mužů s tímto přímení je 41 a průměrný věk žen 45.

•         http://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%A0ebek/hustota/

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.
KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Vyd. 4., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2006. 651 s. ISBN 978-80-200-1349-1.
BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)