příjmení Schimik, Schimiková

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o český význam příjmení Schimik, Schimiková.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že v kolonce Vaše jméno jste uvedla příjmení Schimíková a v dotazu se ptáte na příjmení Schimiková nejsme si jisti, zda jste měla namysli příjmení Schimik/ Schimová či Schimík/ Schimíková. Přesto se nám bohužel nepodařilo vyhledat ani jedno z těchto příjmení v nám dostupných zdrojích. Se svým dotazem se také můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR. http://www.ujc.cas.cz/ Kde by Vám mohli poskytnout uspokojivější odpověď.

Nejpodobnějším příjmením, které se nám podařilo vyhledat je příjmení Schimmel, Schimele, které pochází z němčiny a znamená bělouš. Jinak schim v němčině znamená mihotající.

Pro zajímavost uvádíme, že podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žily ke dni 31. 1. 2010 v České republice pouze 3 osoby s příjmením Schimík/ Schimíková. Z toho 1 muž a 2 ženy. A všechny tyto osoby v této době žili ve Vyškově. A 6 osob s příjmením Schimik/ Schimiková. Z toho 2 muži a 4 ženy.
Ti žili v této době v Praze a Litoměřicích.

Zdroje:

* Kde jsme: www.kdejsme.cz
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Projité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze :
Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)