příjmení Salveta

Text dotazu

Dobrý den,
už několik let pátrám po původu příjmení Salveta. Dle dostupných rodných a
oddacích listů jsem si vytvořil rodokmen až k počátku 19. století, nicméně v
tehdejší době byly tyto dokumenty prosté, proto moje stopa skončila u
Salveta Josefa Františeka nar. 18.11.1907 v Obersiebenbrunn-Florisdorf
(Rakousko), pak už znám jen jméno jeho otce Salveta Josefa nar. 30.3.1882 a
jeho otce Salveta Josefa a matky rozené Chmelíkové Františky , bohužel bez
místa jejich původu.
Velmi Vás prosím o informaci o geografickém a lingvistickém původu příjmení
"Salvet", případně o jakékoliv informace, které mi pomohou v dalším
pátrání...

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Salvet, Salva a Salvét pravděpodobně vycházejí z německého apelativa (tj. slova obecného významu) Salweide = keř jíva, případně snad i z latinského pozdravu Salvete"! (Buďte zdrávi) nebo německého nářečního apelativa Salweder = ledek. Pro informace o rozšíření příjmení Salvet na území Rakouska bychom Vám doporučili obrátit na rakouské knihovny.

V České republice je při vytváření rodokmenu nutné od určité fáze navštívit Státní oblastní archivy (http://www.cesarch.cz/adresar.php , http://www.genea.cz/informace/rady-do-zacatku/) , kde jsou uloženy matriky narozených, oddaných a zemřelých a další dobové materiály. Část archivu již přistupila k digitalizaci těchto matrik a jejich zveřejnění na internetu (http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/ ).

Bohužel nemáme informaci, jakým způsobem je tato problematika řešena v Rakousku, tj. zda jsou příslušné historické materiály ponechány ve správe farností (obec Obersiebenbrunn byla v minulosti i farností, která spadala do vídeňské diecéze, obec Obersiebenbrunn-Florisdorf jsme nenalezli, http://www.erzdioezese-wien.at/edw/organisation/vikariate/dekanate/dekanat/Marchfeld/Obersiebenbrunn#p9796) nebo zda jsou, obdobně jako v ČR, shromažďovány v archivech či církevních úřadech vyšší úrovně. Více informací by Vám opět mohli poskytnout rakouští kolegové, např. ttp://www.bmeia.gv.at/cz/kultura/praze.html

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2010. s. 164. ISBN 80-86781-03-8.