Příjmení Šabršula

Text dotazu

Co znamená příjmení Šabršulová? Byl bych vám velice vděčný, kdyby jste našel/a alespoň něco, já jsem nenašel vůbec nic.

Odpověď

Dobrý den,

v námi dostupných publikacích jsem bohužel toto příjmení nenašla. Našla jsem pouze zmínky na internetu, a to:

A. Kotík (1897) uvádí na s. 109: Šabršula - viz Šabaka, postup složení přípon: Šába, Šáb-r, Šáb-r-ša, Šáb-r-š-ula.

Na straně 82 u hesla Šabaka je v poznámce uvedeno: šábati = šámati, pročež šábor=starý střevíc, šám

šámati = ve staročeštině nejistě hmatat, tápat (viz BĚLIČ, J. Malý staročeský slovník. Praha : SPN, 1979, s. 496.)

In: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha :  Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s. - Digitalizováno, přístupno v digitální knihovně Kramerius NK ČR. Dostupné z: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=22709

Dále na stránkách Josefa Kubely (http://kubela.ic.cz) pod položkou menu: Strání -> výklad příjmení je uvedeno toto: Šabršula z k.j. Šebestián

(opis výkladu, který otiskl Fr. Zavadil v "Pohledech do dějin obce Strání" v roce 1957).

Dále jsem našla v jazykové poradně Slánských listů odpověď na dotaz z 15.6.2009, mj. na původ jména ŠABRŠULE. Odpověděl Vladimír Mates, a to 17.6.2009:

„Pokud jde o příjmení Šabršula, zatím jsem seriózní výklad nenašel (v češtině ani v němčině). Ne, že bych něco netušil – ale byly by to jen moje spekulace. Pošlete prosím svůj e-mail, rád Vám je sdělím. Ale na veřejnost si s nimi zatím netroufám.“

Provoz této bezplatné jazykové poradny byl k 31.12.2009 zastaven, proto doporučuji obrátit se přímo na autora odpovědi, informace o něm jsou na webových stránkách http://mates.jmena.sweb.cz, kde je rovněž uveden kontakt.

Další možnosti:

Další možností je obrátit se na prof. PhDr. Dobravu Moldanovou, CSc., která se mj. zabývá také příjmeními. Na stránkách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde přednáší, je uveden kontakt.

Je možné se také obrátit na: Ústav pro jazyk český AV, http://www.ujc.cas.cz/.

Mohla by Vám také pomoci PhDr. Miloslava Knappová, CSc., která je soudní znalkyní v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR a která ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů.

(Adresář soudních znalců [online]. [Cit. 8.6.2010]. Dostupné z: http://www.epravo.cz/top/adresare/soudni-znalci/?pg=491)

Hledáno v publikacích (a nenalezeno):

MATES, V. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, V. Jména tajemství zbavená. 2. díl, Jména na 251.-501. místě. Adam - Žižka : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha : Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, V. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

MOLDANOVÁ, D. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

Další publikace o příjmeních (v katalogu Národní knihovny ČR, http://sigma.nkp.cz/F):

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních : Rejstříky / sestavila Věra Doležalová. Praha : Academia, 1970. 203, [1] s.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax Az Kort, 2002. 256 s. 80-238-8173-6.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině : jazyková příručka. Liberec : AZ KORT, 1992. 185 s. 80-900008-9-4.