příjmení Rutar, Klimus a Musil

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se zeptal na význam příjmení Rutar, Klimus a Musil.

Odpověď

Příjemní Rutar patrně pochází z německého osobního jména Rothari (to vzniklo ze slov hrôd = sláva ; heri = vojsko a znamená tedy slavné vojsko).
Je také možné, že příjmení vzniklo z místního jména Rutte (něm. název pro obec Lukovsko u Úšťku). Toto místní jméno pochází buď ze středohornoněmeckého slova rutte, které značilo obléhací stroj, nebo z osobního jména Rudolf, ve kterém historickým vývojem došlo ke změnám znělé souhlásky -d- v neznělé -t- a jejímu zdvojení d > t > tt.

Příjmení Klimus je variantou příjmení Kliment. To pochází z osobního jména Klement (z latinského osobního jména Clemens = vlídný, laskavý, milostivý), samohláska -i- se ve jméně objevila vlivem řečtiny, přes níž bylo osobní jméno přejato.

Musil, jedná se o 36. nejčastější české příjmení, které pochází ze slova musit.

Informace o původu příjmení jsme čerpali z publikace:
Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s., která je volně dostupná v Referenčním centru NK ČR.