Příjmení Rumlena, Finkous

Text dotazu

Jaký je původ příjmení RUMLENA a FINKOUS?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Rumlena ani Finkous nejsou bohužel v nám dostupných publikacích uvedena. Příjmení Rumlena ovšem bude pravděpodobně stejného původu jako příjmení Ruml, Rumler. Tato příjmení byla odvozena z německého rummel = shon, popřípadě z osobního jména Romuald (hrôd=sláva a walt=vládce), příjmení Rumler má původ v německém slově Rumler = kdo hlučí.

Jako nejbližší příjmení k příjmení Finkous je v publikacích o českých příjmeních uváděno příjmení Fink, které bylo taktéž odvozeno z němčiny: Fink = pěnkava.

Ke dni 15.7.2009 žilo v České republice pouze 46 mužů a 50 žen s příjmením Rumlena/Rumlenová  a 56 mužů a 57 žen s příjmením Finkous/Finkousová.

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx