Příjmení Radoch

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vzniklo příjmení Radoch. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Radoch, Radochová vzniklo z osobního jména Radomil (jméno slovanského původu), které znamená rozradostňující, či Radiměr = ten, kdo má rád svět.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice 181 osob s tímto příjmením. Z toho 65 mužů a 116 žen. Nejčastěji pak v Uherském Hradišti, Chrudimi, Dobrušce či Náchodě.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)