příjmení Pucholt

Text dotazu

Dobrý den, při pátrání na internetu po informacích o možných příbuzných rodiny s příjmením Pucholt jsem našla Vaši odpověď na toto téma z 19.01.2011 16:50. Dle naší rodinné kroniky by mělo původní jméno našich předků znít Bucholt (doloženo z roku 1710, možno prý i Buchold, a měli by mít spíše německé kořeny. Je tato verze proměny jména možná a kde bych mohla hledat původ tohoto v čase proměněného jména?

Odpověď

Dobrý den,

Pokoušeli jsme se nalézt příjmení Bucholt, Bucholdt   v našich zdrojích, tj.

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

ale žádná zmínka o tomto příjmení zde není.

Pouze  v příručce

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.) Je následující text, který by mohl případně vysvětlovat jeho původ  :

"Příjmení Buchta je jedním z nepříliš mnoha výrazů, které od nás převzala němčina. Ani si ho nijak nepřizpůsobovala. Spolkla buchtu a po zakuckání z ní vyšlo Buchtel.

Knaurův slovník německého jazyka z roku 1992 soudí, že jde o výraz rakouský, ale ve svazku Správné psaní definuje naší paní Buchtu jako ˇkynutý knedlík s marmeládouˇ... původ příjmení Buchta je rozporuplný jako život sám.

Pro další vysvětlení vám proto doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, http://www.ujc.cas.cz.