Příjmení Pruknar a Müller

Text dotazu

Dobrý den.
Prosím Vás rád bych znal původ příjmení Pruknar a Müller.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Müller pochází z německého apelativa (tj. slovo obecného významu) Müller = mlynář. Od 14. století vytlačuje podobu Mülner - toto označení bylo u šumavských Němců živé až do moderní doby. Do němčiny přišlo slovo z latinského molinarius = mlynář.

Příjmení Pruknar jsme bohužel v literatuře nedohledali, nejbližší varianta je Prunar/Pruner - původ v místním jménu Prunn v Bavorsku, též počeštěné příjmení Brunner.

Pokud potřebujete přesné vysvětlení významu příjmení Pruknar, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), kde by Vám jazykoví odborníci měli poskytnout přesnou odpověď.

Ohledně statistik četnosti výskytu příjmení na našem území Vám doporučujeme stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.01.2016 10:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu