Příjmení Pokštefl

Text dotazu

Dobrý den, prosím o určení významu příjmení Pokštefl (také dle rodokmenu Bokštefl, Pogštefl). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pokštefl ani další varianty, které jste uvedl v dotazu, jsme bohužel v knihách věnující se původu a významu příjmení nenašli. Uvádíme Vám však význam jednotlivých částí příjmení, ovšem zda je příjmení skutečně složeninou, už bohužel nemůžeme určit.

První část "Pok" pochází z německého apelativa (tj. slova obecného významu) Bock= kozel, beran, srnec. Druhá část Štefl je odvozena od osobního jména Štefan, které pochází z latinské, slovenské a německé podoby jména Štěpán. Štěpán je řeckého původu odvozené z tvaru "stephanos" a znamená "věnec"; v přeneseném významu pak "věncem korunovaný", "vítěz".

Pro přesný výklad významu příjmení Vám doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

).

Pro zajímavost Vám také uvádíme statistiky četnosti příjmení dle stránek www.kdejsme.cz

. V ČR se nachází 60 mužů a 48 žen s příjmením Pokštefl/-ová; nejvíce v oblastech kolem Prahy, Rokycan Nepomuk či Chrudimi.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd. Praha: Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.01.2013 15:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu