příjmení Pícl

Text dotazu

Zdravím,
zajímal by mě původ a případně význam příjmení Pícl.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pícl, Píclová se nám nepodařilo vyhledat, v žádných nám dostupných zdrojích, zabývajících se původem a významem příjmení v ČR, ale našli jsme příjmení Picl, Piclová. Předpokládáme, že by mohlo mít stejný původ. Podařilo se nám najít dvojí vysvětlení tohoto příjmení.
1. Toto příjmení Picl vzniklo z Picel = zdrobnělina od Putz nebo od bütze, phütze = studna, louže.
2. Toto příjmení patří do skupiny příjmení Picl, Píza, Píca, Pinda, Pinka atd. = vulva. Někdy také v přeneseném významu škatulka, nádoba na peníze při hře, či člověk, který rád pindá.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo v ČR podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz pouze 137 osob s příjmením Pícl, Píclová. Z toho 69 mužů a 68 žen. Nejčastěji pak v Kralovicích, Plzni, Praze či Nýřanech.

Se svým dotazem se také můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám mohli podat uspokojivější odpověď.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)