příjmení Pfeifer, Kačinec

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě původ a význam příjmení Pfeifer, Kačinec
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
k zjišťování původu a významu příjmení existuje několik příruček, které využíváme:
KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Nákladem Jana Kotíka, 1897. jako digitalizovaný dokument  http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.
BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3.

Příjmení Pfeifer – pochází z německého obecného jména Pfeiffer = pištec. Příjmení Kačinec jsme v příručce nenašli, ale domníváme se, že má spojitost s obecným jménem kachna, kačka, káča, kačinec – nářečně rybník pro kachny. Mohlo by být i z domácké podoby ženského osobního jména Kateřina – Káča; podobná příjmení Káč, Kačal, Kačela…Jméno patří do skupiny příjmení odvozených od pojmenování živočichů.

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Se svým dotazem se můžete  obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR  http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.

Podle statistiky na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d je příjmení Pfeifer 123714. místě, četnost 932. Příjmení Kačinec ve statistikách není.