příjmení Pešlová a Štefanová

Text dotazu

Dobrý den chtěla bych se zeptat na původ příjmení Pešlová a Štefanová. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že příjmení Pešlová pochází z domácké podoby osobního jména Petr = Peš.

Další tvary příjmení s tímto základem - i když Vaše jméno jsme  nenalezli - jsou Pešák, Pešan, Pešat, Pešek, Pešta, aj.

Petr je jméno apoštola, který se stal zástupcem Kristovým na zemi a pochází z řeckého podstatného jména petros = skála, skálopevný.

Pokud by Vám toto vysvětlení nestačilo, obraťte se laskavě na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Příjmení Štefanová pochází ze slovenské, latinské a německé podoby osobního jména Štěpán = Štefan. Stefan, což znamená ověnčený nebo vítěz.

zdroj : D.Moldanová : naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2004