příjmení Perlík

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla jak vzniklo příjmení "Perliková/Perlik"? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Perlik/-ová je podle dostupných zdrojů (tyto jsou uvedeny níže) upravenou resp. zdrobnělou podobou příjmení "Perl", jenž je název pro kamenické kladívko. Tento název je slovo obecného významu (apelativum) a byl užíván rovněž jako název pro kladivo, nebozez, či železo k probíjení a spadá tedy do oblasti kamenické profese, což mohlo být taky důvodem, proč je přisouzeno svému majiteli

- jeho předkové se pravděpodobně zabývali kamenickou profesí.

 

Pro zajímavost taky uvádíme statistiky příjmení podle webových stránek www.kdejsme.cz a podle Ministerství vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx.

V současné době je na území ČR majitelem tohoto příjmení 5 mužů a 4 ženy a nejvíc jich bydlí v Havlíčkově Brodu, nebo ve Vítkově.

 

Použité zdroje:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.12.2013 11:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu